მშრალი თვალის სინდრომი (ინგლ. dry eye syndrome) ან მშრალი კერატოკონიუნქტივიტი — კომპლექსური, მულტიფაქტორული დაავადებაა, რომელსაც თან ახლავს თვალის სიმშრალე. მშრალი თვალის სინდრომის განვითარებას საფუძვლად უდევს: ცრემლის გამომუშავების შემცირება, ცრემლის ფიზიკო-ქიმიური შემადგენლობის ცვლილებები, ცრემლის აორთქლების გაძლიერება, რაც იწვევს რქოვანას და კონიუნქტივის სიმშრალეს. მშრალი თვალის სინდრომი არის ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული დაავადება, რომელიც ვლინდება მოსახლეობის 6%-სა და ხანდაზმული ასაკის ადამიანების 34%-ში. თანამედროვე საზოგადოებაში პრობლემა მზარდია და ექიმების პროგნოზით, 2024 წლისთვის შემთხვევათა მაჩვენებელი 6,5% -მდე გაიზრდება.
მშრალი თვალის სინდრომის ტიპური სიმპტომებია:
დისკომფორტი;
გაღიზიანება;
თვალის სიმშრალის, ქავილის, წვის, ან უცხო სხეულის, ,,ქვიშის არსებობის“ შეგრძნება;
გაძლიერებული ცრემლდენა ადრეულ სტადიაზე, თვალის გაღიზიანების საპასუხოდ;
სინათლის მიმართ მგრძნობელობის მომატება;
მხედველობის გადაძაბვა;
კონტაქტური ლინზების აუტანლობა;
მხედველობის დაბინდვა.
როგორც წესი, სიმპტომები ვლინდება ორივე თვალში.
მშრალი თვალის სინდრომის გამომწვევი მიზეზები
მშრალი თვალის სინდრომის გამომწვევი მიზეზებია: ცრემლის გამომუშავების დარღვევა სეკრეციის შემცირების ან ცრემლის აორთქლების გაზრდის გამო.
ცრემლის გამომუშავების დაქვეითება ყველაზე ხშირია ხანდაზმულ ადამიანებში — ქვეითდება სეკრეტის მწარმოებელი მეიბომის ჯირკვლების ფუნქციონირება, რაც იწვევს ლიპიდური შრის დისფუნქციას და თვალის სიმშრალეს. ცრემლის გამომუშავების დაქვეითება ხდება: ზოგიერთი ენდოკრინული დაავადების ფონზე, ჰორმონალური პრეპარატების მიღებისას, მხედველობის ლაზერული კორექციის პროცედურის ან A ვიტამინის დეფიციტის შედეგად.
ცრემლის მომატებული აორთქლება ყველაზე ხშირად გამოწვეულია თვალის ხამხამის სიხშირის გაიშვიათებით და შესაბამისად ცრემლის აორთქლების გაძლიერებით.
ეს მიზეზი ყველა ასაკში გვხვდება და ხშირად ტექნოლოგიური მიღწევებით სარგებლობის შედეგია. გაჯეტებისა და მოწყობილობების ეკრანებთან დიდი დროის გატარებამ, ოთახებში ჰაერის შეუსაბამო ტენიანობამ / სიმშრალემ, ცხოვრების დაჩქარებულმა რითმმა, თვალის გადაღლამ, სტრესმა, უძილობამ შეიძლება გამოიწვიოს მშრალი თვალის სინდრომის განვითარება.
ცრემლის გამომუშავების დაქვეითების და თვალის სიმშრალის მიზეზები შეიძლება იყოს სხვადასხვა მედიკამენტების გვერდითი მოვლენები და გარკვეული დაავადებების შედეგები. ქუთუთოების დაავადებების (ბლეფარიტი, დემოდეკოზი და სხვა) შედეგად შეიძლება დაირღვეს საცრემლე ფირფიტის სტაბილურობა.
ახალგაზრდებში მშრალი თვალის სინდრომი ყველაზე ხშირად, მონიტორთან ხანგრძლივი მუშაობისა და სმარტფონების სისტემატური გამოყენების შედეგია. მიზეზი არის ეკრანის წინ დაძაბული მუშაობისას თვალის ხამხამის სიხშირის გაიშვიათება, რაც იწვევს ცრემლის აორთქლების გაძლიერებას.
მშრალი თვალის სინდრომის ასევე ხშირი მიზეზებია: თვალის ტრავმა, ბლეფარიტით და როზაცეით გამოწვეული ცრემლის ფირფიტის ლიპიდური შრის ანომალიები და A ვიტამინის დეფიციტით, ტრაქომით, დიფტერიული კერატოკონიუნქტივიტით, სხვა დაავადებებითა და ზოგიერთი ადგილობრივი გამოყენების მედიკამენტებით გამოწვეული ცრემლის ფირფიტის მუცინური შრის დარღვევები.
შედეგები- თუ არ ვუმკურნალეთ მშრალი თვალის სინდრომს, შესაძლებელია თვალის ზედაპირზე განვითარდეს ,,მიკრონაპრალები“ .
თვალის სიმშრალე — მკურნალობა და პროფილაქტიკა
მშრალი თვალის სინდრომის მკურნალობის და პროფილაქტიკის ეტაპები:
1.გამაღიზიანებელი ფაქტორის ზემოქმედების თავიდან აცილება და შემცირება
2.ცრემლის წარმოების სტიმულირება და ხარისხის გაუმჯობესება
3.ქუთუთოების გაწმენდა დაბინძურებისგან
4. თვალის ანთებითი დაავადებების მკურნალობა
მშრალი თვალის სინდრომის პროფილაქტიკისა და მკურნალობის მიზნით, საჭიროა მინიმუმამდე შევამციროთ მშრალ ჰაერიან სათავსოში ყოფნა. მტვრისა და კვამლის მაღალი კონცენტრაციის შემთხვევაში, აუცილებელია თვალის დამცავი საშუალებების გამოყენება. უნდა შემცირდეს ტექნიკური მოწყობილობების, როგორიცაა გამათბობლები, კონდიციონერები და ვენტილატორები, ზემოქმედება. სამუშაო ადგილსა და სახლში დამატენიანებელის გამოყენება ამცირებს ჰაერის სიმშრალეს.
თვალების მიზანმიმართული ხამხამი, განსაკუთრებით მონიტორის ეკრანთან მუშაობისას და გადაღლილი თვალის პერიოდული დასვენება, სავალდებულო ღონისძიებაა მშრალი თვალის სინდრომის დისკომფორტის თავიდან ასაცილებლად და მინიმუმამდე შესამცირებლად. არ არის რეკომენდებული თვალების მოსრესვა, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს კიდევ უფრო გაღიზიანება.
ქუთუთოების მასაჟი აუმჯობესებს სისხლის მიმოქცევას და ცვლით პროცესებს, ახდენს მეიბომის ჯირკვლების სეკრეციის ნორმალიზებას, ცრემლის ფირფიტის სტაბილურობის გაზრდას, «მშრალი თვალის» სინდრომის და თვალის დაღლილობის შეგრძნების აღმოფხვრას. ამისთვის გირჩევთ გამოიყენოთ ბლეფაროგელი 1.
მშრალი თვალის სინდრომი შეიძლება გამოიწვიოს ისეთმა დაავადებებმა, როგორიცაა ბლეფარიტი და დემოდეკოზი. ამიტომ განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს დილით და საღამოს ქუთუთოების გაწმენდას სპეციალიზებული პროდუქტების და თბილი კომპრესების გამოყენებით (ბლეფაროლოსიონი ან ბლეფაროსალფეთქები). ბლეფარიტის გამოვლინებისას გამოყენებული უნდა იქნეს ბლეფაროგელი 1, ხოლო დემოდეკოზის ნიშნების შემთხვევაში – ბლეფაროგელი 2.
მსუბუქი და საშუალო სიმძიმის შემთხვევებში, მნიშვნელოვანია დამატებითი საშუალებების გამოყენება. ამისთვის გამოიყენება ხელოვნური ცრემლი და ცრემლის შემცვლელი. ისინი ატენიანებენ თვალს და ხსნიან დისკომფორტს.
ბლეფაროგელი 1
ეფექტურია მშრალი თვალის სინდრომის და ბლეფარიტის სამკურნალოდ და პროფილაქტიკისთვის.
ბლეფაროლოსიონი
ჰიგიენური, გამწმენდი საშუალება. ამ ლოსიონის კომპრესები ხსნის თვალის შეშუპებას, დაღლილობას და სიმშრალეს.
თვალის სიმშრალე და ლინზები
კონტაქტური ლინზების ტარებისას, ადამიანთა 50% ზე მეტი, მიდრეკილია მშრალი თვალის სინდრომის განვითარებისაკენ.
ცნობილია, რომ კონტაქტური ლინზების გამოყენება ამცირებს თვალის რქოვანა გარსის მგრძნობელობას, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს საცრემლე ჯირკვლების მიერ ცრემლის გამომუშავების დარღვევა და შემცირება. რქოვანა გარსის მგრძნობელობაზე უარყოფით გავლენას ახდენს მყარი, ასევე რბილი და მყარი აირგამტარი კონტაქტური ლინზები. ასევე პრობლემას წარმოადგენს ლინზის ზედაპირიდან ცრემლის უფრო სწრაფი აორთქლება და ლინზის ქვეშ არასაკმარისი რაოდენობის ცრემლი.
შეიძლება თუ არა ლინზების ტარება მშრალი თვალის სინდრომის დროს?
მშრალი კერატოკონიუნქტივიტის დროს უნდა შეიზღუდოს ლინზების ტარება ან მონაცვლებით ვიხმაროთ სათვალესთან ერთად, მაგრამ მშრალი თვალის სინდრომის მკურნალობის დროს, სჯობს საერთოდ უარი ვთქვათ კონტაქტური ლინზების ტარებაზე. ნებისმიერ შემთხვევაში, გადაწყვეტილება ინდივიდუალურად უნდა იქნას მიღებული და საჭიროა ოფთალმოლოგის კონსულტაცია.
პროგრამისტები, IT სპეციალისტები და გეიმერები ადამიანები, რომლებიც დიდ დროს ატარებენ მონიტორის წინ. ეკრანზე მიმდინარე პროცესით გატაცების შედეგად, ადამიანებს ავიწყდებათ თვალების ხამხამი, ცრემლი ორთქლდება და თვალი შრება. მონიტორთან მუდმივი მუშაობა, დიდი ალბათობით, იწვევს მშრალი თვალის სინდრომსა და მხედველობის პრობლემებს.
თუ დღის ნახევარზე მეტს ატარებთ კომპიუტერის ეკრანთან, თვალის დაავადებების პროფილაქტიკისათვის, საჭიროა თვალის შესვენება.
ოფისის მუშაკები — ისევე როგორც IT სპეციალისტები, დიდ დროს ატარებენ მონიტორის ეკრანთან. ამას ემატება კლიმატური სისტემების, კონდიციონერებისა და გამათბობლების გავლენა. ხშირად, ოფისში ჰაერის არასაკმარისი ტენიანობაა და კონდიციონერი აორთქლებს ისედაც არასაკმარისი რაოდენობის ცრემლს.
დოკუმენტებზე და ქაღალდებზე კონცენტრაცია ასევე ამცირებს თვალის ხამხამის სიხშირეს, რაც იწვევს ცრემლის არასაკმარის გამომუშავებას. ამან შეიძლება გამოიწვიოს თვალის სიმშრალე და უსიამოვნო შეგრძნებები.
ხანდაზმული ადამიანები — ასაკთან ერთად მატულობს მშრალი თვალის სინდრომის გამომწვევი მიზეზები. მთავარი მიზეზი დაბერება და ჰორმონალური ფონის ცვლილებაა. ეს იწვევს საცრემლე ჯირკვლების აქტივობის დაქვეითებას, ცრემლის გამომუშავების შემცირებას და ცრემლის ხარისხის გაუარესებას. ასევე გავლენას ახდენს თანამედროვე ცხოვრების წესის ყველა უარყოფითი შედეგი, გადატანილი და ქრონიკული დაავადებები.
50 წელს გადაცილებულმა ადამიანებმა მეტი დრო უნდა დაუთმონ თვალის ჯანმრთელობას, დაასვენონ და დაიცვან მხედველობა გარემოს უარყოფითი გავლენისგან.
მძღოლები — გზაზე არსებულ ვითარებაზე მუდმივი კონცენტრირება ამცირებს თვალის ხამხამის სიხშირეს, ამასთან მანქანაში კონდიციონერის ზემოქმედება და დახურულ სივრცეში ჰაერის სიმშრალე ზრდის ცრემლის აორთქლებას.
თვალის სიმშრალის პირველი სიმპტომების აღმოცენებისთანავე, საჭიროა პრევენცია. მანქანის გაჩერებისას, აუცილებლად დაასვენეთ თვალები, საკმარისი რაოდენობით ცრემლის წარმოქმნისთვის.
თვალის დაავადებების მქონე ადამიანები — მხედველობის სხვადასხვა პრობლემებისას, მშრალი თვალის სინდრომი შეიძლება ადამიანის დამატებითი უსიამოვნო თანამგზავრი გახდეს.
კონტაქტური ლინზების ტარების შედეგი ხშირად თვალის სიმშრალეა. მშრალი თვალის სინდრომი დროებით ვლინდება თვალის სხვადასხვა ოპერაციების, მათ შორის მხედველობის ლაზერული კორექციის შემდეგ და გლაუკომის სამკურნალო წვეთების მუდმივი გამოყენებისას.
ოპერაციის შემდეგ თვალის რეაბილიტაციისთვის, საჭიროა ქუთუთოების სათუთი მოვლა, მათი სისუფთავის შენარჩუნება და ცრემლის გამომუშავების სტიმულირება.

Синдром сухого глаза (англ. dry eye syndrome) или сухой кератоконъюнктивит — это заболевание, сопровождающееся сухостью глаз, причинами которой являются пониженная выработка слёзной жидкости или повышение испарения слезы, что приводит к сухости роговой оболочки и конъюнктивы. ССГ одно из самых распространённых глазных заболеваний, ему подвержены около 6% всего населения и 34% среди пожилых людей. В современном обществе проблема нарастает, по прогнозам врачей общая заболеваемость к 2024 году увеличится до 6,5%.
Типичными симптомами ССГ являются сухость, жжение, резь, раздражение с ощущением попадания посторонних частиц в глазах, боль, покраснение, ощущение давления за глазом. Симптомы имеют свойства усиливаться в течение дня. Ощущения при ССГ можно описать как зудящие, царапающие, жалящие. Обычно симптомы возникают на обоих глазах.
Возникающее повреждение поверхности глаза усиливает дискомфорт и чувствительность к яркому свету. Сухой кератоконъюнктивит может вызвать слезотечение из-за раздражения глаз как при попадании посторонних частиц. Это слёзы водянистого типа, производимые в ответ на повреждение или раздражение, они не обладают необходимыми смазывающими свойствами.
Причины синдрома сухого глаза.
Причинами ССГ является нарушение выработки слёз по причине пониженной секреции или повышенная испаряемость слезы.
Пониженная выработка слезы чаще всего встречается у пожилых людей — мейбомиевы железы, продуцирующие секрет, перестают правильно функционировать. Это приводит к дефициту липидной фракции слезы и сухости глаз. Также снижение выработки слезы возникает на фоне некоторых эндокринных заболеваний. Это является последствием приема гормональных препаратов, процедуры лазерной коррекции зрения или дефицита витамина А.
Повышенная испаряемость слезы чаще всего вызвана уменьшением частоты моргания, слеза не успевает «восполняться» и испаряется с поверхности глаза. Эта причина встречается у всех возрастов и часто является последствием изменений в образе жизни, пришедших с техническим прогрессом. Обилие гаджетов и экранов, долгое нахождение в помещениях с неподходящей влажностью/сухостью воздуха, нарушение отдыха глаз из за ускоренного ритма жизни, стрессов и недосыпания могут привести к сухости глаз.
Причинами нарушения выработки слезы и сухости глаз могут являться побочные эффекты от применения различных лекарств и последствия некоторых болезней. Заболевания век (блефарит, демодекоз и другие) могут нарушить работу желез, необходимое для распределения слёзной пленки.
У молодых людей синдром сухого глаза чаще всего является следствием долгой работы за монитором и частого использования смартфонов, особенно часто ССГ встречается у геймеров и офисных работников. Причиной является редкое моргание при напряженной работе перед дисплеем, приводящее к испарению слезы.
Так же распространенными причинами ССГ являются травмы глаз, аномалии липидного слоя слёз, вызванные блефаритом и розацеей, и аномалии муцинового слоя слёз, вызванные дефицитом витамина А, трахомой, дифтерийным кератоконъюнктивитом, другими заболеваниями и некоторыми топическими медикаментами.
Последствия — если не лечить синдром сухого глаза на протяжении долгого времени, то это может привести к «микротрещинам» на поверхности глаз. В запущенных случаях эпителий претерпевает патологические изменения, а именно плоскоклеточную метаплазию и потерю бокаловидных клеток. Некоторые тяжёлые случаи приводят к утолщению поверхности роговой оболочки, эрозии роговой оболочки, точечной кератопатии, эпителиальным дефектам, неоваскуляризации, рубцеванию, истончению роговой оболочки и даже её перфорации. Запущенная сухость глаз может привести к ослаблению или в редких случаях к потере зрения.
Для профилактики и лечения синдрома сухого глаза нужно избегать длительного нахождения в помещениях с сухим воздухом, при высокой концентрации пыли и дыма, необходимо использовать средства защиты глаз. Следует минимизировать воздействие технических приборов, таких как: обогреватели, кондиционеры и вентиляторы. Использование увлажнителя на рабочем месте и дома снижает сухость воздуха.
Целенаправленное моргание, особенно при работе перед экраном монитора и периодический отдых для уставших глаз, это обязательные меры для профилактики и минимизации дискомфорта при ССГ. Не рекомендуется тереть глаза, это может привести к ещё большему раздражению.
Массаж век улучшает кровообращение и обменные процессы, нормализует отток секрета мейбомиевых желез, повышая стабильность слезной пленки, устраняя «сухость глаза» и снимая ощущение усталости глаз, для этого мы рекомендуем использовать Блефарогель 1.
Синдром сухого глаза могут вызывать другие заболевания, такие как блефарит и демодекоз. Поэтому необходимо уделять особое внимание очистке век утром и вечером, с помощью специализированных средств (Блефарогель очищение) и тёплых компрессов (лосьон для глаз Блефаролосьон или Блефаросалфетки). В случае проявления блефарита следует использовать блефарогель 1 а в случае появления признаков демодекоза блефарогель 2.
В лёгких и средней тяжести случаях важно дополнительное смазывание. Для этого используются искуственные слезы и слёзозаменители, они увлажняют глаза и снимают неприятные ощущения.
БЛЕФАРОГЕЛЬ 1
Эффективен для лечения и профилактики синдрома сухого глаза и блефарита.
Очищающее, гигиеническое средство. Снимает воспаление, усталость и сухость глаз.
Сухость глаз и линзы
Больше 50% людей, использующих контактные линзы, подвержены синдрому сухого глаза.
Известно, что использование контактных линз снижает чувствительность роговой оболочки глаза, что в результате может привести к нарушению и снижению выработки слёз слёзной железой. Негативное влияние на чувствительность роговой оболочки выявлено для твёрдых контактных линз, а также для мягких и жёстких газопроницаемых контактных линз. Так же проблемой является более быстрое испарение с поверхности линзы, и недостаточное количество слезы под линзой.
Можно ли носить линзы при синдроме сухого глаза?
При сухом кератоконъюнктивите стоит ограничить ношение линз, чередовать их с очками, или вообще отказаться от линз на период лечения и профилактики ССГ. В любом случае решение должно приниматься индивидуально и требуется обратиться к помощи врача офтальмолога.
Программисты, IT специалисты и геймеры — люди проводящие большое количество времени перед монитором и концентрирующие свое внимание на происходящем на экране. В результате увлеченности процессом люди забывают моргать, слезная жидкость испаряется и глаз высыхает. Постоянная работа за монитором при напряженном зрении с большой вероятностью приведет к ССГ и проблемам со зрением.
Если вы проводите более половины своего дня глядя в экран монитора, вам необходимы перерывы для отдыха и профилактика глазных заболеваний.
Офисные работники — так же как и IT специалисты много времени проводят у экранов мониторов. К этому добавляется воздействие климатических систем, кондиционеров и обогревателей. Часто в офисе недостаточная влажность воздуха, а кондиционер испаряет и без того недостаточное количество слезной жидкости.
Концентрация на документах и бумагах так же сокращают количество морганий, что приводит к недостаточной выработке слезы. Это может привести к сухости глаз, и другим неприятным ощущениям.
Пожилые люди — с возрастом накапливается количество причин вызывающих ССГ, основная причина это старение и изменение гормонального фона. Это приводит к снижению активности слезных желез, падению выработки слезной жидкости и ухудшению качества слезы. Так же накапливаются все негативные последствия от современного образа жизни и груз перенесенных болезней.
Людям после 50 лет нужно больше времени уделять здоровью глаз, давать больше отдыха и беречь зрение от негативных воздействий.
Водители — постоянное внимание уделяемое обстановке на дороге, уменьшает количество морганий, что при воздействии кондиционера в машине и сухости воздуха в замкнутом пространстве увеличивает испарение слезы с оболочки глаза. Если вы по нескольку часов проводите за рулем, то попадаете в группу риска.
При возникновении первых симптомов сухости глаз начинайте заниматься профилактикой. Обязательно давайте отдых глазам во врем остановок. Не забывайте моргать для достаточной выработки слезы. Минимизируйте воздействие кондиционера на глаза, направив потоки воздуха от лица.
Люди с заболеваниями глаз — при различных проблемах со зрением ССГ может стать дополнительным неприятным спутником человека.
При ношении контактных линз частым последствием является сухость глаз. Так же синдром сухого глаза временно проявляется после различных операций на глазах, в том числе и после лазерной коррекции зрения и при постоянном использовании капель для лечения глаукомы.
Для реабилитации глаз после операции нужно бережно ухаживать за веками, содержать их в чистоте и стимулировать выработку слезной жидкости.